5 nedoceněných míst v Česku

Právě jsem na občasné rodinné návštěvě ve svém rodném městě, které je krásné, jen to málokdo ví. A to mě přivedlo na myšlenku dát dohromady pětici českých míst, o kterých se podle mě v turistických průvodcích málo mluví nebo píše. Což je možná dobře, protože si aspoň zachovávají svoji poklidnou atmosféru. Takže kam se vždycky rád vypravím?

CHEB

Nemůžu začít jinak než svým rodištěm. Když jsem do Chebu vzal partu svých kamarádů, byli překvapení, jak hezké město to je. A také je jedním z našich nejstarších! Procházka uličkami historického centra, jehož dominantou je unikátní soubor kupeckých domů nazvaný Špalíček, je pro mě vždycky neuvěřitelně příjemnou záležitostí. Až příště zamíříte do Karlových Varů nebo Mariánských Lázní, zkuste popojet o kousek dál a podle mě nebudete litovat.

LOKET NAD OHŘÍ

Když už se budete pohybovat na Karlovarsku, udělejte si krátký výlet i do Lokte. Nezabere vám moc času, protože je to město malé, ale malebné. Vlastně mu trochu závidím hrad, protože tak hezký v Chebu nemáme. Nemůžu se zbavit dojmu, že mi Loket připadá jako taková miniaturní verze Českého Krumlova. I tady mají přírodní divadlo (amfiteátr), i když bez otočeného jeviště. Dopravní spojení není tak přímočaré jako v případě Chebu, ale autem stačí sjet kousek z dálnice.

TŘEBOŇ

Když jsem do Třeboně přijel poprvé (to jsem ještě bydlel v Chebu), prohlásil jsem, že je to první město, kam bych byl ochoten se přestěhovat. Poklidná atmosféra jihočeského města pro mě byla přímo opojná, a to nejsem příznivcem sladkovodních ryb, které tu najdete na menu snad všech restaurací. Nezůstaňte ale jenom v centru města, určitě doporučuju krátkou procházku ke Schwarzenberské hrobce u rybníka Svět. Pro mě je Třeboň zajímavějším městěm než nedaleký Jindřichův Hradec.

KUKS A OKOLÍ

Možná je moje vzpomínka na Kuks ovlivněná nejpoutavějším průvodcovským výkonem, jaký jsem v Česku zažil. Hospitál určitě není nejkrásnější barokní stavbou u nás, ale má svoje kouzlo. Nejspíš vás zaujme galerie alegorických soch Matyáše Bernarda Brauna znázorňujících dvanáct ctností a dvanáct neřestí. Pokud by vám tyhle sochy nestačily, v nedalekém Betlémě u Žireče najdete další, přímo v lese. V okolí pak ještě doporučuju přímo pohádkovou přehradu Les Království, kterou považuju za nejhezčí u nás.

BUCHLOV & BUCHLOVICE

Abych neopomněl Moravu, završuji pětici tipů tímhle hrado-zámeckým tandemem. Nejsem vášnivým návštěvníkem interiérů hradů a zámků, ale v Buchlově se mi dost líbilo, snad hlavně díky úžasné cestovatelské komnatě, kde jsem si chtěl okamžitě zařídit svoji pracovnu. Nedaleké Buchlovice mě okouzlily především rozlehlým zámeckým parkem, který se sice nechlubí pestrobarevnými záhony, ale někdy je méně více. Když už budete v tomhle kraji, zastavte se třeba i v ZOO Lešná, jen kousek za Zlínem.

Jaká jsou vaše oblíbená místa, o kterých se nepíše v průvodcích hned na prvních stránkách? Podělte se o své tipy! 😉

6 lajků

0 komentářů k "5 nedoceněných míst v Česku"Přidejte vlastní →

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.