Cestou/Necestou
Slovinsko 2012

Slovinsko, Benátky & Salzburg 2012

Slovinsko 2012
V sedmém nebi

Do Slovinska jsme se plánovali vydat už v červenci 2010. Tehdy mě ale skolil zánět průdušek, takže tahle výprava musela počkat. Ideální rozložení státních svátků v roce 2012 k její realizaci připravilo vhodnou půdu, i když teď zpětně můžu prohlásit, že tato malá země by si zasloužila podstatně víc času – anebo návrat… Ačkoli jsme měli původně jet minimálně ve třech, nakonec jsme v sobotu 30. června vyrazili autem jen s Liborem. Zhruba na polovině cesty jsme si udělali přestávku v podobě několika hodin strávených v rakouském Salzburgu. Ten na nás zapůsobil jako pohledné a příjemné město. Pak už jsme se jali poznávat krásy západního Slovinska – a že jich je!

Pouť jsme začali u jezera Bled, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází mj. soutěska Vintgar. Shodou okolností i další štace bylo jezero, tentokrát Bohinjské. V jeho okolí jsme se zašli podívat na vodopád Savica a prošli jsme soutěskou Mostnice až ke stejnojmennému vodopádu. A do třetice vodopád – Peričnik. Vlastně do čtveřice, protože tenhle krasavec má dvě části, což zřejmě velké části jeho návštěvníků uniká. Přes Krajnskou Goru a přilehlé jezero Jasna jsme pak s několika zastávkami vyjeli na sedlo Vršič a zpět dolů do údolí. Jednalo se o údolí řeky Soča, což bylo aspoň pro mě osobně možná vůbec to nejkrásnější, co jsme ve Slovinsku během našeho putování viděli (na jednom místě jsem chtěl zůstat navždy!). U městečka Bovec jsme se vydali k výhledu na vodopád Boka, do vesnice Log pod Mangrtom a ještě kus nad toto poklidné místo, až k italským hranicím. Další přírodní krásy na nás čekaly v Tolminské soutěsce. Přes Most na Soči jsme pak zamířili ke dvěma jeskynním komplexům, přičemž jsme se na chvíli zastavili v malebném městečku s méně malebným názvem Kanal. Ty zmíněné komplexy se jmenují Postojnska Jama a Škocjanske Jame. Nechtěli jsme absolvovat prohlídky obou, takže jsme se rozhodli pro druhý jmenovaný a rozhodně jsme nelitovali. Cestou k němu jsme se zastavili u hradu Predjamski. A pak už jsme zamířili k moři, do údajně nejkrásnějšího slovinského města Piran.

Vzhledem k tomu, že jsem se už několik let chystal do italských Benátek, které jsou od Piranu jen zhruba dvě hodiny cesty, nemohl jsem si tuhle příležitost nechat ujít. V Benátkách jsme strávili necelý den a pak už zase zpátky domů.

Více detailů se jako obvykle dozvíte v deníku. Pro ty, kteří nemají čas nebo chuť jej číst, jen krátce shrnu své dojmy: Slovinsko je nádherná země, jejíž obrovskou výhodou je vysoká koncentrace zajímavých míst na malém území. Alpy, jezera, soutěsky, řeky, jeskyně, hrady, moře, městečka, vinohrady… A my měli navíc i neuvěřitelné štěstí na počasí. A Benátky? Ty mě okouzlily – tedy samozřejmě do chvíle, než jsme se ocitli na náměstí sv. Marka, které doslova přetékalo davy turistů. Jak Slovinsko, tak Benátky ale můžu určitě doporučit.

SlovinskoItálieRakousko

TERMÍN CESTY:
30. června – 7. července 2012

ÚČASTNÍCI:
Honza, Libor

TRASA:
Salzburg > Bled > Bohinjské jezero > Peričnik > sedlo Vršič > Soča > Bovec > Tolmin > Kanal > Postojna > Škocjanské jeskyně > Piran > Benátky

OSOBNÍ „TOP 5“ ZÁŽITKŮ:
(Kliknutím na kteroukoli z fotografií se otevře galerie s většími náhledy.)

Mapa cestyDeníkKniha

FOTOGALERIE
Výběr padesáti fotografií. Podstatně větší počet snímků je součástí knihy SLOVINSKO, BENÁTKY & SALZBURG 2012.
Kliknutím na kteroukoli z fotografií se otevře galerie s většími náhledy.

 

Pokud se vám příspěvek líbí, kliknutím na srdce mu můžete udělit „lajk“.

0 lajků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..