5 nedoceněných míst v Česku
Právě jsem na občasné rodinné návštěvě ve svém rodném městě, které je krásné, jen to málokdo ví. A to mě přivedlo na myšlenku dát dohromady pětici českých míst, o kterých se podle mě v turistických průvodcích málo mluví nebo píše. Což je možná dobře, protože si aspoň zachovávají svoji poklidnou atmosféru. Takže kam se vždycky rád vypravím?
CHEB
Nemůžu začít jinak než svým rodištěm. Když jsem do Chebu vzal partu svých kamarádů, byli překvapení, jak hezké město to je. A také je jedním z našich nejstarších! Procházka uličkami historického centra, jehož dominantou je unikátní soubor kupeckých domů nazvaný Špalíček, je pro mě vždycky neuvěřitelně příjemnou záležitostí. Až příště zamíříte do Karlových Varů nebo Mariánských Lázní, zkuste popojet o kousek dál a podle mě nebudete litovat.
LOKET NAD OHŘÍ
Když už se budete pohybovat na Karlovarsku, udělejte si krátký výlet i do Lokte. Nezabere vám moc času, protože je to město malé, ale malebné. Vlastně mu trochu závidím hrad, protože tak hezký v Chebu nemáme. Nemůžu se zbavit dojmu, že mi Loket připadá jako taková miniaturní verze Českého Krumlova. I tady mají přírodní divadlo (amfiteátr), i když bez otočeného jeviště. Dopravní spojení není tak přímočaré jako v případě Chebu, ale autem stačí sjet kousek z dálnice.
TŘEBOŇ
Když jsem do Třeboně přijel poprvé (to jsem ještě bydlel v Chebu), prohlásil jsem, že je to první město, kam bych byl ochoten se přestěhovat. Poklidná atmosféra jihočeského města pro mě byla přímo opojná, a to nejsem příznivcem sladkovodních ryb, které tu najdete na menu snad všech restaurací. Nezůstaňte ale jenom v centru města, určitě doporučuju krátkou procházku ke Schwarzenberské hrobce u rybníka Svět. Pro mě je Třeboň zajímavějším městěm než nedaleký Jindřichův Hradec.
KUKS A OKOLÍ
Možná je moje vzpomínka na Kuks ovlivněná nejpoutavějším průvodcovským výkonem, jaký jsem v Česku zažil. Hospitál určitě není nejkrásnější barokní stavbou u nás, ale má svoje kouzlo. Nejspíš vás zaujme galerie alegorických soch Matyáše Bernarda Brauna znázorňujících dvanáct ctností a dvanáct neřestí. Pokud by vám tyhle sochy nestačily, v nedalekém Betlémě u Žireče najdete další, přímo v lese. V okolí pak ještě doporučuju přímo pohádkovou přehradu Les Království, kterou považuju za nejhezčí u nás.
BUCHLOV & BUCHLOVICE
Abych neopomněl Moravu, završuji pětici tipů tímhle hrado-zámeckým tandemem. Nejsem vášnivým návštěvníkem interiérů hradů a zámků, ale v Buchlově se mi dost líbilo, snad hlavně díky úžasné cestovatelské komnatě, kde jsem si chtěl okamžitě zařídit svoji pracovnu. Nedaleké Buchlovice mě okouzlily především rozlehlým zámeckým parkem, který se sice nechlubí pestrobarevnými záhony, ale někdy je méně více. Když už budete v tomhle kraji, zastavte se třeba i v ZOO Lešná, jen kousek za Zlínem.
Jaká jsou vaše oblíbená místa, o kterých se nepíše v průvodcích hned na prvních stránkách? Podělte se o své tipy! 😉
Je velké štěstí, že na první stránky turistických průvodců se vejde jen velmi malé množství destinací, ve kterých to pak vypadá jako v Praze na Matějské. Protože tam zkrátka chce jet každý, když je to TOP, co se dá v Čechách/na Moravě vidět. Také mě nebaví přelidněný Krumlov, Hluboká, kde na prohlídku zámku čekáte v sezoně i 2 hodiny a v Lednici v poledne neseženete místo u stolu. Svoji TOP 5 si nechám pro sebe, protože to by pak na těch nádherných odlehlých místech vypukl turistický boom a bylo by po klidu, ale musím souhlasit, že Cheb, Loket a především hospitál (nikoli zámek, jak se mnozí domnívají) v Kuksu, sousedící přírodní Betlém (bohužel bez peněz na záchranu soch) a Les Království stojí za návštěvu a věřím, že Ti, co tam ještě nebyli, nám dají za pravdu. Třeboň mě neuchvátila, ale Schwarzenberská hrobka ano. Buchlov/Buchlovice míjíme každoročně při cestě do oblíbené slovenské destinace (Vysoké Tatry), tak snad se jednou také návštěvy dočkáme. Kolem Andělské hory (u KV) a Karlovy Koruny (u HK) jsem jezdila 40 let a nakonec se dočkala – mimochodem, také stojí za návštěvu, i když v turistických průvodcích budou nejspíš někde na 335 straně :-). Na odpočinek bych pak doporučila Františkovy Lázně (velmi klidná lokalita se zvláštním podnebím), hluboké šumavské hvozdy, kde lišky dávají dobrou noc (penziony na samotách nebo vesnicích na konci světa), k načerpání energie přírodní rezervaci Kladská u ML a pro trochu adrenalinu zříceninu hradu Hartenberg u Sokolova.
Krása, díky! Za mě bych přidala ještě Klatovy. Nemám tam sice rodinné kořeny, ale s láskou na ně vzpomínám z dětství.